Návrat na Archiv 2016

Napsali o nás - vybraná položka:

Čtvrtek 23. června 2016 (tištěné vydání, str. 4, rubrika Z DOMOVA)
(na webu Haló novin nebylo nalezeno)

Putování za regionální historií

V minulém týdnu uskutečnilo vedení Sekce regionálních dějin Klubu společenských věd výjezdní zasedání v městě Dobříši pod názvem Seznamujeme se s regionální historií Dobříšska a Příbramska.
     Cílem zasedání bylo seznámit se s péčí o regionální dějiny v jednom z významných okresů Středočeského kraje, a to v rámci příprav II. celostátní konference k regionálním dějinám připravované na konec měsíce října letošního roku v Čelákovicích u Prahy.
     První setkání se uskutečnilo s kronikářem města a současně správcem depozitáře muzea Oldřichem Průšou. »Zaujaly nás v prvé řadě pečlivě zpracované kroniky města, uložené historické dokumenty a fotografie dokumentující minulost i současnost města,« sdělil našemu listu František Kovanda, předseda sekce.
     Protože Dobříš má zasloužený název Město rukavic a rukavičkářská výroba, založená před 151 lety, přispěla k jeho významnému rozvoji a ovlivnila životy mnohých místních občanů, směřovaly kroky účastníků konference do rukavičkářského muzea, které bylo otevřeno v loňském roce. »Zde jsme se seznámili s historií výroby rukavic, do které nás zasvětil Josef Šefránek, který celý svůj život věnoval tomuto řemeslu a byl dlouholetým ředitelem dobříšských rukavičkářských závodů. Historii výroby jsme měli možnost zhlédnout ve filmovém dokumentu s jeho osobním výkladem,« pokračoval Kovanda. Významný dobříšský závod však dnes již neexistuje. Ale přece. »Měli jsme další možnost seznámit se se současnou výrobou u firmy NAPA (výroba a prodej rukavic), ve které Josef Šefránek, coby důchodce, pokračuje,« poznamenal Kovanda.
     Výjezdní zasedání bylo užitečné. »Poděkování za to patří Okresnímu výboru KSČM Příbram a současně i výboru ZO KSČM v Dobříši, jejímu předsedovi Pavlu Hladíkovi, který spolu s Vladimírem Hejnicem zorganizovali naši návštěvu v Dobříši,« uzavřel předseda Sekce regionálních dějin KSV.

(za, mh)

27.6.2016 © KSV, LA