Archiv - návrat na ostatní
informace

Archiv aktivit Klubu - vybraná položka:

Pátek 14. srpna 2015 (tištěné vydání, str. 11, rubrika PÍŠETE NÁM)
(na webu Haló novin nebylo nalezeno)

Regionální dokumenty se nám stále rozrůstají

Dá se to tak říci. Každý týden dostává Sekce regionálních dějin Klubu společenských věd zajímavé a cenné historické dokumenty.
Z mnoha míst naší země. Mnoho desítek dokumentů jsme získali u příležitosti 70. výročí osvobození Československa od fašismu, např. z Příbramska, Benešovska a Berounska a dalších okresů, když jsme společně pod patronací Zdeňka Štefka, radního pro oblast kultury a památkové péče spolu s Městem Rožmitál pod Třemšínem organizovali setkání regionálních historiků, kronikářů a pamětníků.
V těchto dnech je možné uvést dva zajímavé příspěvky. Ten první je z historie slezského města Opavy. Dostali jsme jej přesně v den, kdy v Haló novinách (11. srpna 2015) byl publikován článek »Výstava o zkáze a znovuzrození Opavy«. Sadu velmi cenných dokumentů, které připomínají rok 1945, nám zaslal Jaromír Breuer (funkcionář Matice Slezské). Jejich obsah připomíná protifašistický odboj na Opavsku včetně osvobození Opavy Rudou armádou. Dostali jsme i přehled - výběr literatury o Českém Slezsku, informaci o historii Matice Slezské, která pečuje o zachování a rozvoj historických, kulturních, uměleckých a národních tradic Slezska. Třetí historická země Českého státu má bohatou národní i pokrokovou historii. Péče, která je tomu věnována zaslouží uznání.
Druhý příklad. Díky Haló novinám jsme se 30. června 2015 seznámili se zajímavou a velmi záslužnou činností Kubu seniorů při OV KSČM Břeclav. Čtenáři i my jsme se dozvěděli, že tento klub od svého založení v roce 2007 měl v březnu letošního roku již 400. setkání. Tak nám to nedalo. Ozvali jsme se. Pogratulovali. Současně požádali o bližší údaje o jejich činnosti. Dostali jsme je od jeho předsedy Vlastimila Maděry. Jsme rádi, že jsme se dohodli na spolupráci mezi naší sekcí regionální historie a se členy klubu. Požádali jsme je o napsání vzpomínek, nebo získávání dokumentů k regionální historii dělnického a komunistického hnutí na Břeclavsku.
To jsou některé příklady. Jen za letošní rok jich bylo několik desítek. Ozvěte se přátelé, soudružky a soudruzi i z dalších míst naší republiky? Předem díky.

František KOVANDA

16.8.2015 © KSV, LA