26. 6. 2010

Chybí odborné zázemí

PRAHA – Komunistické straně Slovenska chybí odborné zázemí, aby mohla předkládat kvalitní návrhy řešení společenských problémů Slovenska, opakovaně prohlásil v Praze na diskusi Klubu společenských věd k politické situaci v SR předseda bratislavského KV KSS Zdenko Marton.

Nemohoucnost ve věcné stránce politiky, argumentační neschopnost vůči koaliční a opoziční politice, proti návrhům reformy sociálního systému, proti zdravotnickým reformám někdejšího ministra Rudolfa Zajaca, k zahraniční politice SR a pro občany překvapivý, zbytečně konfrontační tón kritiky vládního Smeru – SD zleva, a to přesto, že jeho předseda Robert Fico na KSS nijak neútočil, jsou dle Martona příčinami dlouhodobého ztrácení voličských hlasů KSS (2002 – 6,1 %, 2006 – 3,6 %, 2010 – 0,83 %). Letošní výsledek označil za katastrofu a fiasko. Podpora KSS je proměnlivá, zatímco v metropoli na jednoho člena připadly hlasy dalších dvou sympatizantů, v některých místech nezískala KSS ani tolik hlasů, kolik tam vykazuje členů, tj. i oni volili Smer – SD, konstatoval bratislavský krajský předseda. Neobstojí tvrzení, že Robert Fico ukradl KSS program, jen využil uvolněný levicový prostor, zdůraznil Marton. Současně ale upozornil na meze politiky Smeru – SD, dané kapitálem, tj. jeho sponzory a členy. Domnívá se ale přesto, že Smer – SD má potenciál na partnerství i na své levé straně, leč KSS, Združenie robotníkov Slovenska, Úsvit aj. nejsou s to vytvořit Smeru - SD společnou nabídku. Nedostatečná je i komunikace KSS s odbory, dodal. Vnitřní rezervy KSS vidí Marton též v kolektivnosti vedení, ve zlepšení stranického hospodaření či ve využití každé možnosti mediální prezentace, alespoň v předvolebních veřejnoprávních médiích, když už levice a odbory ztratily vlastní deník, který stranické měsíčníky či levicový týdeník Slovo nemohou nahradit.

Fakt, že v posledních volbách opět uspěla strana na jedno použití, resp. strana jako podnikatelský projekt (SaS), ačkoli neblahá zkušenost s nimi je již vícenásobná (1998 SOP, 2002 ANO), přičítá Marton mladým, nezkušeným voličům a nutnosti vlastní sociální a politické zkušenosti voličů vůbec.

(kru)